5 sygnałów, kiedy warto rozpocząć terapię

Wbrew częstemu przekonaniu, nie trzeba być na krawędzi, aby skorzystać z terapii. Podobnie, terapia nie zawsze jest odpowiedzią na wszystkie trudności, które przychodzi nam spotykać w życiu, w szczególności jeśli możemy liczyć na silne wsparcie rodziny i przyjaciół. Jak więc rozpoznać, kiedy warto zobaczyć się z terapeutą?

Decyzja o spotkaniu z terapeutą, niezależnie z jakiego powodu zostaje podjęta, dla większości z nas z założenia powinna mieć pozytywne skutki – poprawić naszą jakość życia i polepszyć funkcjonowanie. Czasem przesłanki do jej podjęcia są oczywiste. Częściej jednak nie jesteśmy w stanie tak po prostu stwierdzić, co jest nie w porządku i nie rozumiemy, co nam dolega. Łatwo przychodzi nam trwanie w teraźniejszości, zajmowanie się tym, co tu i teraz i starania, żeby „jakoś przetrwać”. Niestety, najczęściej brak aktywnego działania nad zmianą naszego stanu, tylko go pogarsza. 

Zanim dojdziesz do tego punktu, oto pięć znaków, które mogą być oznaką, że potrzebujesz pomocy specjalisty:

Nie jesteś sobą – odczuwasz nieuzasadniony smutek lub gniew

Niekontrolowany smutek, złość lub poczucie beznadziejności mogą być oznakami problemów ze zdrowiem psychicznym, które można poprawić w wyniku leczenia. Jeśli jesz lub śpisz mniej (lub więcej) niż zwykle, odsuwasz się od rodziny i przyjaciół lub po prostu czujesz się „nieswojo”, porozmawiaj z kimś, zanim pojawią się poważne problemy, które wpłyną na jakość Twojego życia. Jeśli te uczucia nasilają się do tego stopnia, że kwestionujesz, czy warto żyć, lub myślisz o śmierci, samobójstwie, natychmiast zwróć się o pomoc.

„Radzisz sobie” nadużywając alkoholu, narkotyków, jedzenia lub seksu

Kiedy pomagasz sobie, nadużywając różnych substancji lub zachowań, zasłaniasz jeden problem drugim. Jeśli czujesz, że nie jesteś w stanie kontrolować swoich zachowań lub nie możesz przestać pomimo negatywnych konsekwencji, możesz mieć problem z uzależnieniem lub kompulsywnymi zachowaniami, które wymagają leczenia.

Straciłeś kogoś bliskiego, lub utraciłeś coś ważnego w Twoim życiu

Żal może być długim i trudnym procesem, który można przetrwać bez wsparcia terapeuty. Chociaż nie wszyscy potrzebują pomocy w trudnych czasach, chęć sięgnięcia po nią, aby poradzić sobie z utratą ukochanej osoby, rozwodem, lub utratą pracy może być dobrym pomysłem – zwłaszcza jeśli doświadczyłeś wielu strat w krótkim czasie.

Stało się coś traumatycznego

Jeśli masz za sobą historię znęcania się, zaniedbań lub innych traum, z którymi nie do końca mogłeś sobie poradzić, bądź jesteś ofiarą przestępstwa, wypadku, przewlekłej choroby albo innego traumatycznego zdarzenia, możesz potrzebować wsparcia. Im wcześniej porozmawiasz o tym ze specjalistą, tym szybciej nauczysz się zdrowych sposobów na radzenie sobie w trudnych sytuacjach.

kiedy warto rozpocząć terapię

Nie możesz robić rzeczy, które lubisz

Czy przestałeś robić to, co do tej pory dawało Ci radość? Jeśli tak, to dlaczego? Wiele osób uważa, że bolesne emocje i doświadczenia uniemożliwiają im dobrą zabawę i poznawanie nowych ludzi. To czerwona flaga, że coś jest nie tak w twoim życiu.

Jeśli zdecydujesz się na terapię, nie oznacza to, że czekają Cię lata pracy nad sobą. Większość ludzi czuje się lepiej już w ciągu siedmiu do dziesięciu wizyt u terapeuty, a 88% osób biorących udział w terapii zgłosiło poprawę już po jednej sesji.

Chociaż ciężka choroba psychiczna może wymagać bardziej intensywnej pracy, większość ludzi korzysta z krótkoterminowej, zorientowanej na cel terapii w celu rozwiązania konkretnego problemu lub konfliktu, wyjścia z kryzysu lub podjęcia ważnej decyzji życiowej. Możliwość rozmowy bez cenzury z bezstronnym profesjonalistą, bez obawy o osąd lub konsekwencje, może odmienić Twoje życie.

Możesz mieć świetny wgląd we własne problemy, jak i spore umiejętności samodzielnego zarządzania nimi. Jednak bywają chwile, w których potrzebujesz pomocy – i im szybciej ją otrzymasz, tym szybciej możesz wrócić do czerpania radości z życia.

Skontaktuj się z nami!